Orbán lehetséges ENSZ-es mentőöve, Gruevszki állampolgársága és a Corvinus politikai okból halasztott konferenciája
Egy formálódó terv ENSZ-es diplomáciai mentességhez juttatná Orbánt, aki pedig állampolgársággal segítette Gruevszkit. A Corvinus meg nem merte bevállalni Rácz András konferenciáját április 12. előtt.
A VSquare visegrádi régiós oknyomozó oldalnak írt angol nyelvű hírlevelemben (a legújabb verzió itt, feliratkozási link itt) próbálok olyan értesüléseket megosztani, melyek cikkben még nem jelentek meg, nemzetközi vonatkozásúak, és persze van hírértékük. Itt a legfrissebb termés magyar fordítása.
A MAGA-világnak lehet egy jó terve Orbán számára – ami diplomáciai mentességgel járna
Több forrásom – külföldiek és magyarok egyaránt, mind széles diplomáciai kapcsolatrendszerrel – egy olyan, amerikai MAGA-körökből eredő forgatókönyvről számolt be nekem, amely Orbán Viktor karrierjének lehetséges következő állomásáról szól. Az elképzelés az, hogy valamilyen módon egy magas rangú ENSZ-pozíciót szereznek neki. A konkrét feladat állítólag másodlagos és jórészt lényegtelen; ami számít, az a diplomáciai mentesség, ami egy ilyen magas rangú ENSZ-tisztséggel járna.
Egy ilyen mentesség nem lenne kis dolog – ám annak terjedelme a konkrét tisztségtől függ. A kiváltságokat és mentességeket lefektető 1946-os ENSZ-egyezmény értelmében kizárólag a főtitkár, a főtitkárhelyettesek és a segédfőtitkárok (assistant secretary-general, a főtitkárhelyettes és az igazgatók közt szint, nincs rá igazán jó magyar szó) élveznek teljes, a nagykövetekével egyenértékű diplomáciai mentességet – vagyis védelmet gyakorlatilag minden jogi eljárással, így a büntetőeljárással szemben is, saját maguk, házastársuk, valamint kiskorú gyermekeik számára.
A szakosított ügynökségek vezetőinek szintén diplomáciai mentesség jár az egyezmény alapján. Az alacsonyabb rangú vezető ENSZ-tisztviselőket azonban szűkebb, funkcionális mentesség illeti csak meg: a jogi eljárásokkal szembeni védelem csak a hivatali minőségükben végzett cselekményekre vonatkozik, az ENSZ-szerepkörük előtt vagy azon kívüli tevékenységükre nem.
Az egyik forrásom hozzátette, hogy az esetleges amerikai támogatás mellett Orbán Javier Mileire, Argentína elnökére is számíthat, aki – akárcsak JD Vance – az áprilisi választás előtt, a kampány hajrájában szintén meglátogatta őt Budapesten. Ez a részlet azért is fontos, mert az António Guterres ENSZ-főtitkár utódlásáért folyó verseny már nagyban zajlik, és annak jelenlegi esélyese Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője – egy Mileihez közel álló argentin.
A diplomácia mentesség mellett egy másik érdekessége is van ennek az ENSZ-es tervnek – mely alapján Orbán Viktor munkahelye jó eséllyel a New York-i ENSZ-központban lehetne. Ahogy a választások után itt a Substackemen megírtam, Orbán a nyáron a labdarúgó-világbajnokságra az Egyesült Államokba utazik, miközben lánya, Orbán Ráhel és veje, Tiborcz István már tavaly elköltöztek New Yorkba, ahol így már készen is áll a családi bázis. Ha pedig a budapesti politikai talaj túlságosan forróvá válik, Orbán a labdarúgó-vébénél jóval hosszabb időre is Trump Amerikájában ragadhat.
Egy ENSZ-állás pedig elegáns kiutat kínálna számára – nem kellene politikai menedékjogot kérnie ahhoz, hogy egy esetleges kiadatás ellen küzdjön. Persze fontos hangsúlyozni, hogy az Orbán ENSZ-állásáról szóló forgatókönyv még nagyon korai stádiumban van, és számos módon kútba eshet – például úgy, ha túl korán kiszivárog. ¯\_(ツ)_/¯
Eközben Orbánt épp most sikerült elkapnia és megkérdeznie az RTL-nek, hogy tart-e attól, hogy ő vagy egy családtagja bíróság elé kerülhet a Magyar-kormány elszámoltatása során. „Én? Ugyan már, hát miért. A törvényeket betartom és betartatom. Erre tettem esküt, minden eskümet megtartottam, ezt is. Kiváncsi még valamire?” – válaszolta Orbán.
Gruevszki magyar állampolgárságot kapott – és valószínűleg még mindig Budapesten tartózkodik
Amikor Magyar Péter miniszterelnök megígérte, hogy Magyarország többé nem lesz nemzetközi bűnözők menedéke, az Orbán-rezsim szökevénymenhelyének két legprominensebb lakója rögtön felkapta a fejét.
Zbigniew Ziobro volt lengyel igazságügyi miniszter, aki 2025-ös Magyarországra menekülése után kapott menedékjogot, Magyar Péter beiktatása után már rögtön az Egyesült Államokban, a Newark Liberty repülőtéren bukkant fel. Egykori helyettese, Marcin Romanowski, aki 2024 végén közpénzek hűtlen kezelésének vádja elől menekült Lengyelországból Budapestre, a hírek szerint nem jutott be az Egyesült Államokba, és azóta Szerbiában és Horvátországban tűnt fel, miközben a lengyel szolgálatok állítólag már a nyomában vannak.
Magyarország azonban továbbra is biztos menedék marad legalább egy, a lengyeleknél régebb óta itt tartózkodó szökevény számára. Egy magyar kormányzati forrás megerősítette nekem, hogy Nikola Gruevszki – az egykori észak-macedón miniszterelnök, aki 2018 óta él Budapesten – „magyar államérdekből” 2022-ben magyar állampolgárságot kapott. Egy másik kormányzati forrás ezt azzal egészítette ki, hogy információi szerint az észak-macedón szökevény továbbra is Magyarországon tartózkodik.
Gruevszki helyzete ráadásul sokkal biztosabb, mint amilyen a lengyeleké valaha is volt: míg a politikai menedékjog visszavonható, az állampolgárságtól jóval nehezebben lehet megfosztani valakit. Ez pedig Gruevszkinek olyan szintű jogi védelmet biztosít, ami Magyar ígéretén is kifoghat. Az állampolgárságától való megfosztáshoz ugyanis bizonyítani kellene, hogy azt csalárd módon vagy korrupció útján szerezte. Az utóbbi esetben – mivel az állampolgárság alapja a magyar államérdek volt – az ügyészeknek például azt kellene kimutatniuk, hogy az Orbán-rezsim vezetői is részt vettek azokban a korrupt ügyletekben, melyek segítségével Gruevszki állampolgársághoz jutott. (Hogy ezt esetleg végül bizonyítani lehet, azt természetesen nem kizárt.)
Gruevszki 2018 novemberében menekült el Észak-Macedóniából, néhány nappal azelőtt, hogy meg kellett volna kezdenie kétéves börtönbüntetését a „Tank”-ügyben – egy olyan korrupciós ügyben született ítélet miatt, amely egy 600 ezer eurós, golyóálló luxus-Mercedes beszerzéséről szólt. Menekülése során Albánián, majd Montenegrón és Szerbián haladt keresztül, beszámolók szerint magyar diplomáciai járművek segítségével, és az akkori sajtóértesülések szerint a magyar hírszerzés, vagyis az Információs Hivatal (IH) közreműködésével.
Az Orbán-kormány nyomban megadta neki a politikai menedékjogot, az egész eljárást pedig a szerb Vreme hetilap nem véletlenül a „VIP-menekültellátás” kifejezéssel írta le. Az észak-macedóniai ellenzéki Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) továbbá azt állította, hogy Gruevszkinek magyar és szerb útlevele egyaránt van – ami felveti a kérdést, hogy pontosan hány úti okmányt halmozhat fel egy elítélt szökevény, ha megfelelő barátai vannak. (A magyar kormány nem válaszolt a Gruevszki állampolgárságával kapcsolatos megkeresésemre.)
A Visegrádi Alap által támogatott, orosz dezinformációról szóló konferenciát mondtak le – épp a választás előtt
A Corvinus Egyetem lefújt egy március 19-re tervezett konferenciát, mely a Visegrádi Alap által támogatott projekt keretében az orosz dezinformációval foglalkozott volna – ez mindössze hetekkel az április 12-i választás előtt történt. A projektet Rácz András egyetemi docens, Magyarország legismertebb Oroszország-szakértője vezette. A kutatás az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó orosz dezinformációt vizsgálta a 2022–2023-as időszakban.
Az egyetem kevesebb mint egy héttel az esemény előtt fújta le a konferenciát, amikorra a szállodát már lefoglalták, a külföldi résztvevők pedig megvették a repülőjegyeiket. Egyetemi források szerint a Corvinus vezetése azt mondta a szervezőknek, hogy aggódnak a projekt belpolitikai visszhangja miatt, és először megpróbálták zárt szakértői workshoppá lefokozni az eseményt – ez azonban nem volt opció, mivel a Visegrádi Alappal kötött szerződés kifejezetten előírt egy nyilvános rendezvényt, ráadásul sajtótájékoztatóval.
Az egyetem vezetésének húzása súlyos következményekkel járt. Dr. Kirs Eszter egyetemi szenátor tiltakozásul lemondott a szenátusi tagságáról, Rácz pedig bejelentette, hogy távozik a Corvinusról. Az Egyetemi Szenátus március 17-én rendkívüli ülést tartott az ügy megvitatására. Március 27-én Bruno van Pottelsberghe rektor levelet küldött az oktatóknak, amelyben az „időpont módosítása” fordulattal írta le a történteket, ragaszkodva ahhoz, hogy „csupán néhány hetes halasztásról van szó, nem az esemény elmaradásáról”. Hivatkozott továbbá a Corvinus alapító okiratára, amely tiltja a közvetlen politikai tevékenységet, ezt hozva fel indokként.
Rácz András nem kívánta kommentálni az egyetem döntését, de megerősítette, hogy a kutatás semmilyen politikai vonatkozást nem tartalmazott egyik visegrádi országgal kapcsolatban sem. A szigorúan akadémiai projekt azt vizsgálta, hogyan számoltak be az orosz dezinformációs csatornák az ukrajnai háború három eseményéről a visegrádi országokban: a mariupoli szülészeti kórház bombázásáról (2022. március), a bucsai mészárlásról (2022. április) és a Nova Kahovka-i gát elpusztításáról (2023. június).
Mindhárom esemény évekkel Magyarország 2026-os választása előtt történt, és semmi közük nem volt a magyar belpolitikához – leszámítva persze azt, hogy az Orbán-rendszer folyamatosan Ukrajnát gyalázta, tagadta az orosz beavatkozást a magyar választási kampányba, valamint Kreml-barát narratívákat terjesztett olykor GRU-kötődésű propagandistákon keresztül, miközben Brüsszelben és mindenfelé orosz érdekeket szolgált.
A megkeresésemre adott válaszában a Corvinus lényegében megismételte a rektor érveit, és további technikai részletekre hivatkozott az elhalasztás indokaként. Az egyetem tagadta, hogy az Orbán-kormány nyomást gyakorolt volna rájuk a konferencia miatt.
A háttér azonban sokatmondó: a Corvinus volt az első magyar egyetem, amelyet az Orbán-kormány kiszervezett, mégpedig egy olyan alapítványnak átadva, amelyben a MOL dominál – egy olyan nagyvállalat, amely a háború során végig profitált az orosz olaj kereskedelméből. Orbán Viktor kormányának veresége ellenére a Corvinus vezetése pedig továbbra is tele van az Orbán-rendszerhez hű kinevezettekkel. A konferenciát a halasztás után végül június 1-jén tartják meg.
Ha valaki szeretné külön is támogatni a munkámat, a Buymeacoffee platformon ezt megtehetitek, és persze kövessetek be Facebookon is!


A Budapesti Műszaki Egyetemet is a MOL vette át. Kiszervezték azt is.
Remélhetőleg előbb vagy utóbb lesznek, vagy már vannak is olyan csoportok akik majd az orbánhoz hasonló bűnözőket eltakarítják, legyenek azok bárhol, bármilyen pozíciókban...